Staff

Staff

Senior Leadership Group

Class Teachers 2022-23

Lower Phase

  

 Middle Phase 

 

Upper Phase

Teaching Assistants

L1 - Jayne Chapman, Francesca Hickling, Katherine Overall, Lesley Jefferies, 
Sarah Kilworth
L2 - Kelly Weaver, Sarah-Jane Chinnery, Joanna Humphrey, Stephanie Piscina, Sarah Money
L3 - Susie Laing (4 days), Janine Burgess, Kim Potts, Jackie Hill, Deborah Ferris
L4 - Julie Fisher, Lin Lawrence, Anna Richardson, Rebecca Cahill, Elliott Pascoe
L5 - Sarah Rowley, Hanna Burns, Roxanne Maples
L6 - Lorna Moore, Katie Sharples, Kelly Webb, Dawn Bennett
L7 - Becca Lee, Kelsey Ward, Sonya Smith, Vicky Moore, Chantel Brathwaite
L8 - Nicola Webb, Tanya Roweth, Brigitte Duffy, Jodie Woulfe
M1 - Michelle Beckwith (HLTA)/Mel Hutchinson, Gemma Morley, Abigail Silvey, Samantha McDonald, Jane Clow, Delaney East
M2 - Liz Trayford, Sarah Dufosee, Mel Judd, Teresa Simpson, Louise Stepton
M3 - Sarah Lageu, Laura Nicholson, (M+F), Nina Patterson, Kerry Breedon, Sandra Holby, Charlotte Kane
M4 - Lynn Bragg, Charlotte Smith, Tina George, Peta Everett
M5 - Carolyn Farrugia, George Amos, Sharon Challis, Abbey Lines
M6 - Paula Sillet, Paula Singleton, Louise Bernard (M-W)/Jane Vella, Karen Morgan/Chloe Mulqueen Th/F
M7 - Justina Drury, Hayley Barrett, Natasha Burns, Michelle Green M-W/Angela Johnson
U1 - Paula Hayes (HLTA), Lisa Dow, Clare Gormley, Helen Osborne, Kirsty Smith, Nick Tanfield, Kirsty Smith 
U2 - Trina Annear, Michelle Hannan, Lucy Corsby
U3 - Helen Spalding, Shani Wilson, Tammy Smith-Little - M,Th,F, Kerren Mead - Th am/Fri am
U4 - Emma Twilley, Emma Catterwell, Emma Smithers, Candice Wright, Sue Kane
U5 - Sam Starckey HLTA /Jenny Le Good (HLTA), Kerry Adams, Fiona Walsh
U6 - Sarah Cadby, Caraline Cawson, Tracey Sale
U7 - Penny Brown, Paula Hales, Kerry Draper
U8 - Abby Mills, David Browning, Emma Dunningham, Nikki Orrill, Amanda Thomson

Speech and Language Therapy Team

Anthony Cheng
Emma Montague
Libby Boardman
SJ Pipe

Support Staff

Animal Care
Michelle Fenton
Careers
Gary Brown - Careers Leader/Work Experience Co-Ordinator
Catering
Alison Coppin - Catering Manager
DT
Jane Hughes - Food Tech
Janet Bull - Art & Design
Enterprise
Rebecca Reiman 
Estates
Allan Littlechild
Karl Houghton
Tony Baker
Family Workers
Karen Coupland
Tasha Holdaway - Family Worker Manager
First Aid
Sharon Clark - First Aid Co-Ordinator 
ICT
Daniel Rendal
Darryl Lidford - ICT Manager
Heather Fairhurst
Office
Amanda Moreno - Business/Estates Manager and Health & Safety Co-ordinator
Ann Powell - Admin Assistant
Claire Baker - Personnel Manager
Debbie Sharpe - Finance Assistant
Emma Amos - Admin Assistant
Gill Clark - Attendance Officer
Tracey Sage - Receptionist
Resources
Tracy Francis